Uzgodnienie warunków korekty podatnik może uwzględnić w umowie z klientem
Umowę zawierającą uzgodnienie dotyczące warunków korekty in minus należy uznać za dokumentację, o której mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT. W konsekwencji zawarcia takiej umowy podatnik ma prawo do uwzględnienia korekty in minus w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca.
Takie stanowisko przyjął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 7 lipca 2023 r. (0114-KDIP1-1.4012.258.2023. 1.AWY).
Sytuacja wnioskodawcy
Podatnik świadczy szeroko rozumiane usługi informatyczne. W celu rozliczenia prac przedstawia co miesiąc kontrahentom protokół odbioru dotyczący świadczonych usług oraz wystawia na tej podstawie faktury. Zdarza się, że przy zmianach cenotwórczych protokół zawiera nieprawidłowości, przez co podatnik wystawia fakturę korygującą podstawę opodatkowania. Dynamika zmian cen spowodowała, że podatnik rozważa uwzględnienie w umowach z klientami postanowienia, które umożliwi mu korektę faktur bez konieczności dodatkowego uzgodnienia treści korekty z danym kontrahentem. W takim przypadku uzgodnienie i udokumentowanie treści korekty będzie się odbywało już na etapie umowy, zaś faktury będą wystawiane dopiero po zaistnieniu okoliczności faktycznych określonych w treści uzgodnienia, bez podejmowania dodatkowych ustaleń między stronami umowy.
Opisując stan faktyczny podatnik chciał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta